آبسه مقعدی چیست و بهترین روش درمان آن چیست؟ - متخصص بیماری های مقعدی
شقاق و فیشر مقعدی
ژوئن 14, 2018

آبسه مقعدی

آبسه مقعد

به حفره ی عفونی و پر از چرک نزدیک مقعد آبسه مقعدی گفته میشود.
به دلیل آسیب رسیدن به غدد مترشحه داخل مقعد ناشی از عبور مدفوع خشک یا مدفوع اسهالی ،این غدد ممکن است عفونی شده و آبسه مقعدی ایجاد شود.

علائم آبسه

علائم آبسه مقعدی

علائم آبسه مقعدی


این بیماری معمولا با درد و تورم اطراف مقعد همراه است.این درد بر خلاف درد مربوط به شقاق مقعد که غالبا در زمان دفع ایجاد میشود، درد دائمی است و به خصوص با زور زدن و عطسه یا سرفه بدتر میشود. علاوه بر درد ممکن است تب و لرز و خستگی نیز از علائم همراه در این بیماری باشد. بیماران مبتلا به فیستول مقعدی بیشتر از خروج چرک از سوراخ فیستول و خارش رنج میبرند.

درمان آبسه مقعدی

درمان آبسه مقعدی

روش های درمان آبسه مقعد


آبسه مقعدی چگونه درمان میشود؟ تنها راه درمان آبسه مقعدی، تخلیه آبسه با ایجاد برش روی پوست محل آبسه است که معمولا در موارد آبسه های بزرگ و عمیق بیمار حتما در بیمارستان باید بستری و این عمل در اتاق عمل توسط جراح متخصص شقاق مقعد انجام می گردد.
توجه کنید مصرف آنتی بیوتیک به هیچ وجه جایگزین تخلیه آبسه نیست زیرا آنتی بیوتیک ها نمیتوانند به عمق حفره آبسه نفوذ کنند.
به دنبال خروج چرک که با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی و توسط جراح انجام می شود، از شدت درد کاسته می شود. پس از عمل جراحی، بیمار معمولا عصر همان روز یا روز بعد از بیمارستان مرخص خواهد شد.
پس از تخلیه چرک لازم است که بیمار ۳ تا ۴ مرتبه و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه در لگن آب گرم حاوی چند قطره بتادین بنشیند تا محل چرک ضدعفونی شود و پس از خشک کردن موضع، آن را پانسمان کند. این کار تا رفع کامل التهاب که حدود دو هفته است ادامه می یابد.

درمان دارویی آبسه مقعدی

درمان دارویی آبسه مقعدی

درمان دارویی آبسه مقعدی


اگر التهاب شدید باشد، بر اساس نظر پزشک متخصص شقاق مقعد، چرک خشک کن تزریقی یا خوراکی نیز برای بیمار شروع می شود. در صورت وجود درد ناشی از برش، می توان از داروی مسکن استفاده کرد. معمولا التهاب پس از حدود یک هفته فروکش می نماید.

تشخیص بیماری در مردان و زنان

تشخیص بیماری در مردان و زنان، به کمک پزشک متخصص انجام می گیرد. برای تشخیص کافی است فرد به پزشک مراجعه کند و بعد از معاینه چشمی معمولا بیماری و شدت آن تعیین می شود. در صورت لزوم ممکن است نیاز باشد تا آزمایشاتی همچون آندوسکوپی و… نیز انجام شود. سپس مراحل درمان آغاز می شود. به یاد داشته باشید هرچه بیمار دیرتر به پزشک مراجعه کند، درمان سخت تر خواهد بود.

لیزر آبسه مقعد

لیزر آبسه مقعد، کمک می کند تا بیمار کاملا سرپایی درمان شود. لیزر حدود ۱۵ تا ۶۰ دقیقه به زمان احتیاج دارد. معمولا یک جلسه برای لیزر درمانی کافی است. در این روش به کمک اشعه های لیزر آبسه ها تخلیه می شوند. به دلیل اینکه لیزر بسیار ظریف است، بافت های اطراف دچار آسیب نمی شوند. به علاوه، لیزر آبسه مقعد از روش های ایمن برای درمان بیماری های مقعدی محسوب می گردد.

عوامل موثر در ابتلا به آبسه مقعدی

عوامل موثر در ابتلا به آبسه مقعدی، بسیار متنوع هستند. گاه ممکن است فرد بیماری هایی در گذشته داشته باشد و درمان نشدن آن ها باعث ابتلا به آبسه شود. برخی از این عوامل، عبارتند از:

 • اسهال
 • بارداری سخت
 • کولیت و کرون روده
 • عفونت های ناشی از روابط جنسی
 • بیماری های زمینه ای مانند دیابت، ایدز، سرطان
 • استفاده از داروهایی مانند استروئیدها یا شیمی درمانی ها
 • درمان نشدن بیماری های مقعدی همچون شقاق، بواسیر، یبوست مزمن

در صورت درمان نشدن چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در صورت درمان نشدن، ممکن است عفونت به دیگر نواحی بدن هم سرایت کند. درد تشدید شود. فرد در هنگام خواب دچار تعریق شود. یا حتی در طول روز تب و لرزهای شدید را تجربه کند. در شدیدترین حالت نیز ممکن است به بیماری هایی مانند فیستول، سرطان مقعد و… دچار شویم.

فیستول مقعد

فیستول مقعد، در اثر درمان نشدن آبسه مقعد ایجاد می شود. در این حالت، حفره هایی در اطراف مقعد دیده می شود که از طرفی به پوست اطراف و از طرف دیگر به مقعد متصل شده است. تعداد این حفره ها بستگی به شدت بیماری دارد. علایم فیستول مقعد نیز تقریبا مانند آبسه، اما با شدت بیشتر است.

مزایای استفاده از لیزر

مزایای استفاده از لیزر، برای درمان آبسه، بسیار است. از مهمترین آن ها، می توان موارد زیر را نام برد:

 • درمان سریع
 • عدم نیاز به پانسبان
 • حداقل درد و خونریزی
 • استفاده از بی حس کننده ها
 • ریشه کن شدن بیماری به طور دائمی
 • بازگشت به امور روزانه بلافاصله بعد از درمان
 • از بین رفتن جای زخم و اسکارهای ناشی از شقاق یا بواسیر
 • و…

بیمه های درمانی

بیمه های درمانی، در بیشتر موارد شامل عمل های زیبایی نمی شوند. از آن جا که درمان بیماری های مقعدی مانند لیزر مقعد و… نیز از جمله عمل های زیبایی هستند؛ در نتیجه هزینه های درمان به عهده بیمار است. قیمت لیزر و جراحی در بیمارستان ها معمولا بالا می باشد. چرا که نیاز به پرداخت هزینه های جانبی مانند پانسبان، دستمزد پزشک، بستری و… دارد. اما درمان در کلینیک، با صرفه جویی در وقت و هزینه همراه است. به علاوه شما می توانید زیر نظر مجرب تربن پزشک ها، معاینه و درمان شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن های این مرکز، تماس حاصل نمایید.

دیدگاه ها بسته شده است